Numerologia na przestrzeni dziejów
- TwojeLiczby
- 22 paź 2020
- 3 minut(y) czytania
Pierwsze zapiski o numerologii pochodzą z okolic roku 2500 przed naszą erą. Zostały znalezione na terenach Sumeru wyryte na glinianych tabliczkach. Sumeryjczycy wiedzieli, że ich wiedza może zniknąć jeżeli nie przekażą jej nikomu.
W okolicach XI wieku przed naszą erą podzielili się swoimi zapiskami z Egipcjanami, a konkretniej kapłanami, którzy dzięki zdobytej wiedzy zapunktowali u faraona. Niektórzy uważają, że numerologia wywodzi się bezpośrednio z Egiptu. Nie da się jednoznacznie stwierdzić kto ma rację. Później ślady spotykamy na przykład u Babilończyków czy Felicjan, następnie w Chinach i Indiach a nawet u Majów i Azteków.
Każda z cywilizacja wniosła wiele w rozwój numerologii na przestrzeni lat. Ważną kolebką jednak są wspomniane wcześniej Chiny. Chińczycy zapoczątkowali wiedzę o energetycznej stronie liczb – odkryli wibracje i stworzyli pierwsze przedmioty z nałożonymi na nie liczbami. Wierzyli, że wszystko można nimi opisać, energię każdego człowieka a nawet najmniejszego ziarnka piasku.
Do Europy ta wiedza trafiła za pośrednictwem znanego greckiego matematyka – Pitagorasa z Samos nazywanego dziś ojcem numerologii i matematyki. Stworzył wiele reguł i zasad, według których działa dzisiejsza numerologia.
Kolejną ważną osobistością w numerologii jest nie kto inny jak Archimedes. Opracował on wzory dotyczące pola powierzchni i objętości kuli i walca oraz wielu innych podobnych figur przestrzennych. W rzeczywistości opracował on metodę tworzenia prostych barier numerologicznych z czaszą kulistą oraz tych walcowatych.
Ostatnią już osobą z tego okresu jest Tales, stworzył on twierdzenie, które od jego imienia zostało nazwane twierdzeniem Talesa. Opisuje ono odpowiednie proporcje między dwiema prostymi równoległymi przecinającymi kąt. Znalazło ono również kilka zastosowań w numerologii, jednakże jest to wiedza już dość zaawansowana i nie będziemy się nią tu zajmować.
Ze starożytności przenosimy się prosto do renesansu, w którym to również prężnie rozwijała się matematyka i numerologia. Najwybitniejsze umysły tego okresu to między innymi Leonardo Da Vinci, prawdziwy człowiek renesansu o wielu talentach i zdolnościach. Wyprzedził on swoją epokę o kilka kolejnych. Próbował on odnaleźć złotą proporcję, rozwiązać problemy kwadratury koła czy trysekcji koła a nawet duplikacji sześcianu. Nie są to na pierwszy rzut oka proste zagadnienia, jednakże odkrycia w nich poczynione przyczyniły się do rozwoju barier numerologicznych oraz przedmiotów z wpisanymi w nie liczbami. Da Vinci obmyślił również sposób obliczania długości życia danej osoby bazując na jej dacie urodzenia i kilku zgrabnych przekształceniach matematycznych.
Nie spotkał się z zadowoleniem inteligencji swoich czasów gdy przedstawił im ten sposób, został on odnaleziony w jego zapiskach kilka wieków później.
Kolejną osobą jest pochodzący z Polski Mikołaj Kopernik. Wybitny astronom, filozof, fizyk i matematyk. Przyczynił się bardzo w dziedzinie astronomii i astrologii. Jedna z jego prac traktujących o trygonometrii znacznie pomogła w wyliczaniu wielkości bariery numerologicznej.
W mgnieniu oka z renesansu przenosimy się w kolejne epoki, do kolejnych ważnych osobistości wybitnych matematyków. Na pierwszy ogień weźmy François’a Viète’a. Jako pierwszy wprowadził on w matematyce litery jako stałe niektórych wartości. Numerologowie tamtego okresu szybko pochwycili pomysł i zastosowali go do tworzenia ciągów numerologicznych. Dzięki temu dzisiaj mamy bardzo ładnie uporządkowane ciągi, które nie są tak chaotyczne jak były chociażby w renesansie.
Kolejną osobą jest Blaise Pascal, który w zasadzie udoskonalił to co zrobił wcześniej Viète. Więc dlaczego o nim mówimy? Był wybitnym matematykiem i fizykiem co poświadczyć może fakt, że od jego nazwiska pochodzi jedna z jednostek układu SI – Pascal, który opisuje ciśnienie.
Następny wybitny matematyk i fizyk to Isaac Newton, w oparciu o jego prace między innymi na temat grawitacji numerologowie byli w stanie stworzyć bariery odporne na niektóre przedmioty oraz lepiej układać ciągi liczb wpisywane w przedmioty użytkowe.

Comments