Imbolc - święto światła i oczyszczenia
- TwojeLiczby
- 2 lut 2021
- 9 minut(y) czytania

W rocznych cyklach natury każdy z ośmiu sabatów oznacza ważny punkt. Sąone przedstawione w formie równo rozmieszczonych szprych w kole, którereprezentuje całość roku; daty w kalendarzu, na które przypadają owe święta,również są niemal równomiernie rozmieszczone. Koło Czasu składa się z dwóch grup, a na każdą z nich przypadają cztery święta. Cztery święta słoneczne, w zależności od pozycji słońca na niebie, dzielą rok na kwartały: Wiosenną Równonoc, Letnie Przesilenie, Jesienną Równonoc i Przesilenie Zimowe. Termin każdego z nich wyznaczany jest astronomicznie, dlatego może się nieznacznie różnić z roku na rok. Między tymi dniami, wyznaczającymi kolejne kwartały, przypadają święta „półkwartalne”, nazywane świętami ognia: Imbolc, Beltane, Lammas oraz Samhain. Święta kwartalne określa się czasem Mniejszymi Sabatami, natomiast półkwartalne – Wielkimi Sabatami, mimo że żaden cykl nie jest „ważniejszy” od pozostałych. Na półkuli południowej pory roku przypadają odwrotnie niż na północy, dlatego poszczególne sabaty obchodzone są w innych terminach.
Imbolc, znany również jako Imbolg, Oimelc oraz Dzień świętej Brygidy, przypada na połowę drogi między zimowym przesileniem a równonocą wiosenną. Obchodzony jest 1 lutego i poprzedza swoją nowszą chrześcijańską reinterpretację zwaną Dniem Matki Boskiej Gromnicznej, która świętowana jest 2 lutego. Chociaż często nazwy „Imbolc” i „Dzień Matki Boskiej Gromnicznej”używane są zamiennie, w rzeczywistości są to różne święta. W Imbolc życie zaczyna budzić się ze snu zimowego oraz przygotowywać się do wkrótce mających nadejść cieplejszych i dłuższych dni. Zimą odnosi się wrażenie, jakby ciepłe słońce i delikatna wiosenna bryza miały już nigdy nie powrócić, a zimno miało trwać w nieskończoność. Imbolc wyznacza pewien punkt zwrotny, kiedy to życie zaczyna z niecierpliwością oczekiwać na coraz cieplejsze dni. Imbolc to także czas „sadzenia” nowych planów i pomysłów. To również moment na to, by przyjrzeć się ludziom, celom i filozofiom obecnym w naszym życiu. Jest to okazja do odrzucenia rzeczy, których nie potrzebujemy lub które hamują nasz rozwój. Snujemy wówczas nowe plany i ulepszamy stare.
Współczesny kalendarz uznaje równonoc wiosenną lub święto Ostara za początek wiosny. W kalendarzu celtyckim reprezentuje ją Imbolc. Można wówczas wyprowadzać na pastwisko zwierzęta, które nie są już zależne od zmagazynowanego siana. Stodoły i domy, których okiennice były pozamykane przez długą zimę, można wysprzątać lub przynajmniej przewietrzyć. W zagrodach dla zwierząt urodziły się małe, co oznacza również dostawę świeżego mleka. Pod wieloma względami w kalendarzu moment ten reprezentuje czas oczyszczenia, odnowienia i odrodzenia.
Bogini Brygida
Nie da się rozmawiać o Imbolc bez wspomnienia o bardzo potężnej celtyckiej bogini Brygidzie. Nazywana jest także m.in. „Brighid”, „Brigit”, „Bride” i „Brigantia”, ale wśród wiccan i neopogan najczęściej znana jest jako Brygida. Występuje w wielu formach i we wszystkich trzech aspektach Bogini Ziemi (dziewicy, matki i staruchy). Przez wiele pokoleń udowodniła, że jest nie tylko potężną, ale także bardzo wytrzymałą boginią. Mimo że najściślej związana jest z Irlandią (często nazywana jest Boginią Irlandzką), Brygida była również ważnym bóstwem w Szkocji, Walii i wielu częściach Europy Zachodniej. Jest boginią ognia i płomieni, zmian, poezji i inspiracji, transformacji, mądrości, kowalstwa i ognia kuźni, zdrowienia, kreatywności, wody, proroctwa, edukacji i nauki. Przypisuje się jej podarowanie ludzkości słowa pisanego. Jest także boginią narodzin, do której w trakcie porodu można się zwrócić z prośbą o to, aby matka i dziecko były bezpieczne. Zgodnie z tradycją w wielu miejscach w Imbolc otwierano wszystkie drzwi i okna, a na progu domu stawały zamieszkujące w nim kobiety, chcąc w ten sposób otrzymać błogosławieństwo Brygidy. Brygida, nazywana Boginią Wiecznego Ognia, odpowiada za jego ochronę; w jej sanktuarium w hrabstwie Kildare, w Irlandii, płonął Wieczny Ogień, którego strzeżono dzień i noc. Mówi się, że dla jego bezpieczeństwa święty płomień otoczony był żywopłotem, aby żaden mężczyzna nie mógł się tam dostać; tylko Brygida i jej kapłanki mogły przez niego przejść. Jako boginię ognia często wzywa się ją do ochrony domostw przed niszczycielską mocą tego żywiołu. W kuchniach nierzadko zawiesza się krzyże Brygidy i słomiane kukiełki, mające sprowadzić ochronę na domowe ognisko. Nazywana jest również Wielką Nauczycielką i prawdopodobnie jest jedną z pierwszych zwolenniczek edukacji kobiet. Brygidę określa się też mianem Bogini Świętej Studni; w tym charakterze chroni wody lecznicze. Jedni twierdzą, że studnia w sanktuarium w Kildare była również jej, inni natomiast wskazują świętą studnię w Liscannor w hrabstwie Clare, w Irlandii. I rzeczywiście, całkowita dominacja Brygidy, jej kapliczkii legiony naśladowców spowodowały, że obszar wokół Kildare często nazywany jest Miastem Brygidy.
Święta Brygida
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdolności Brygidy do zmieniania się, wystarczy tylko spojrzeć na jej losy po tłumieniu rodzimych religii Celtów przez chrześcijaństwo. Nawet po jego dotarciu do Irlandii kult Brygidy był po prostu zbyt silny, aby nakłonić nowych chrześcijan do nawrócenia. Jeśli chrześcijaństwo miało się przyjąć w Irlandii, to bogini Brygida musiała zostać w tym procesie uwzględniona. W wielu przypadkach, gdy chrześcijaństwo wypierało lokalne bóstwa, „degradowano” je do postaci z bajek, całkowicieo nich zapominano, a nawet przekształcano je w demony i potwory. Taki los nie spotkał jednak Bogini Wiecznego Ognia. Zamiast tego nastąpiło nagłe (i praktycznie niewytłumaczalne) pojawienie się świętej Brygidy. Mimo że nie określano jej już mianem bogini, jej umiejętności jako świętej były niezaprzeczalne. Święta Brygida była przedstawiana jako położna Maryi podczas narodzin Jezusa. Ta zrekonstruowana historia umożliwiła Kościołowi w sprytny sposób zachowanie silnego powiązania Brygidy z narodzinami. W innych opowieściach święta Brygida uzdrawiała trędowatych za pomocą wody ze swojej studni, a także ochrzciła głowę Jezusa trzema (i ponownie mamy trójkę) kroplami wody. W chrześcijańskim kontekście ta część historii o świętej na nowo zdefiniowała powiązania Brygidy z wodą. Mówiono również, że przynosi ze sobą dobrą pogodę, co tym samym utrzymało jej związek z wiosną i końcem zimy. I wreszcie uważano, że święta Brygida urodziła się 1 lutego (czasami nazywano ten dzień wigilią święta Matki Boskiej Gromnicznej).
Oprócz wielu starożytnych i współczesnych tradycji honorujących Imbolc istnieje wiele innych sposobów obchodzenia Imbolc, i to bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych rytuałów czy też użycia specjalistycznych magicznych przedmiotów. Pamiętaj, że kluczowym elementem tego sabatu jest wyjście z ciemności w ramach przygotowań do nadchodzącej wiosny. Imbolc to idealny czas na tworzenie nowych planów i nawiązywanie nowych relacji oraz przygotowanie się do wkrótce mających nadejść gwałtownych zmian pogodowych. To również doskonała okazja do tego, by oczyścić aurę i usunąć przeszkody stojące na drodze do kwitnącej wiosny twojego życia.
Sprzątanie
Nie ma powodu, aby czekać na równonoc wiosenną z rozpoczęciem porządnego sprzątania pomieszczeń, które w czasie długiej zimy zostały zaśmiecone różnymi rupieciami. Chociaż w niektórych regionach nie da się jeszcze schować śniegowców, można już uprzątnąć bałagan – zarówno ten fizyczny, jaki duchowy. Nawet najszczęśliwsze domy są niezamierzenie zagracane dzień po dniu przedmiotami takimi jak gazety, nie otwarte listy, nigdy nie odłożone na półkę książki itp., a oprócz tego czymś bardziej subtelnym, jak skumulowaną negatywną energią płynącą z niespodziewanych rachunków, sporów o ciszę nocną i innych źródeł stresu obecnych w naszym codziennym życiu. W ciepłe dni mamy okazję przewietrzyć nasze domy, więc pod wieloma względami stają się one mniej zagracone. Zamknięte miesiącami drzwi mogą doprowadzić do nawarstwienia się niechcianej energii, więc zagracone pomieszczeniau niektórych osób naprawdę mogą wywołać stres. Posprzątanie nawet jednego pokoju w domu może wprowadzić powiew pozytywnej energii, która zapewni spokój ciała i umysłu.
Wysiew nasion
Chociaż Imbolc wypada przed porą siania, to w wielu częściach świata, w tym na Wyspach Brytyjskich, sabat ten wyznaczał początek wiosny, więc dla starożytnych Celtów wysiew w tym okresie często był możliwy. W dzisiejszych czasach nasiona można siać w Imbolc niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Ziarno zarówno w sensie dosłownym, jak i symbolicznym reprezentuje sabat Imbolc. Dosłownie stanowi początek pracy, życia i pożywienia, które będą wynikiem siania; przecież jedzenie decyduje o życiu lub śmierci każdego z nas. Ziarno w sposób symboliczny przedstawia Imbolc, ponieważ ucieleśnia ono potencjał. Podobnie jak niewyklute jajko (częstozwiązane z sabatem Ostara), nasionko, którego nie zasiano i które nie wykiełkowało, może skrywać w sobie wiele rzeczy. Nasze codzienne życie także wypełnione jest nasionami. Każdy nowo rozpoczęty projekt, począwszy od założenia firmy do wolontariatu podczas lokalnego festiwalu, jest jak wysiew nasion. Przyglądając się nowemu pomysłowi, myślisz, że wiesz, czym jest i jakie przyniesie rezultaty. Kiedy jednak go „zasiejesz”, wyrośnie zgodnie z życzeniem natury i możesz dojść do czegoś zupełnie innego niż to, co sobie pierwotnie wyobraziłaś.
CEREMONIA PALENIA ŚWIEC
Ponieważ Imbolc to sabat niezwykle mocno związany ze świecami, należy zrozumieć kilka ogólnych wytycznych dotyczących postępowania z nimi. Być może twoja tradycja lub duchowa ścieżka uwzględniają szczegółowe wytyczne dotyczące świec. Jeśli tak jest to zawsze należy przestrzegać tych zasad. Jeśli nie, to w trakcie korzystania ze świeczek miej kilka rzeczy na uwadze. Często zapala się jedną świeczkę od drugiej. Postępując w ten sposób, należy zadbać o to, by zminimalizować zmieszanie się wosku jednej świeczki z woskiem drugiej (zwłaszcza gdy mają inne kolory lub są utworzone z różnych energii). Mieszanie wosków może stanowić zabawną i użyteczną technikę magiczną, ale tylko wtedy, gdy robi się to celowo. Na świece oczywiście mają wpływ podmuchy wiatru, dlatego na ile to możliwe, należy je przed nimi chronić.
Wielu wiccan i neopogan zdmuchnięcie świecy uważa za wielki brak szacunku, ponieważ takie działanie postrzega się jako użycie żywiołu powietrza do pokonania żywiołu ognia. Dlatego za właściwe gaszenie świec uważa się ściśnięcie knota palcami lub użycie gasidła. Gasidła do świec są tanie i występują w tylu rozmiarach i wzorach, co same świece. Jeśli jednak zdecydujesz się zdmuchnąć świece użyte do celów magicznych, przynajmniej uważaj, by podczas gaszenia nie dmuchać na gorący wosk.
MODLITWY O UZDROWIENIE
Brygida jest boginią uzdrawiania, a Imbolc czasem nowego początku, więc sabat ten stanowi doskonałą okazję do wezwania jej sił, by uzdrowić ciało i umysł.
Niezależnie od tego, czy potrzebujemy uzdrowienia fizycznego czy emocjonalnego, jej energie dawno zyskały wielkie uznanie za wszystkie rodzaje uzdrawiania. Podczas modlitw do Brygidy często używa się białej świecy, ale podczas próśb o uzdrowienie odpowiednia będzie również niebieska. Powinnaś wiedzieć, że wielu pogan i wiccan uważa, że jeśli chcemy pomodlić się za innych, zawsze najpierw dana osoba powinna udzielić nam na to zgody. Pomodlenie się za dobro kogoś innego wydaje się czymś życzliwym, ale dobrze jest zapytać taką osobę o to przed wysłaniem jej jakiegokolwiek rodzaju energii.
Modlitwa o uzdrowienie ciała
Zranienia i choroby są częścią życia, a zima dodatkowo niesie ze sobą wiele dolegliwości fizycznych. Niekończące się tygodnie spędzane w zamkniętych pomieszczeniach w oczekiwaniu na cieplejsze dni sprawiają, że choroby łatwiej się rozprzestrzeniają. Często zimno odnawia stare rany, w wielu miejscach także lód i śnieg zwiększają liczbę urazów. Imbolc to świetny czas na przyspieszenie gojenia się tych fizycznych dolegliwości. Zapal świecę i poproś Brygidęo pomoc. Zawsze można poprosić ogólnie o zdrowie, ale energia będzie lepiej ukierunkowana, jeśli twoja prośba o uzdrowienie będzie sprecyzowana.
Bogini Brygido, dziewico, matko i starucho, obrończyni życia,
proszę cię, bym odzyskała [lub imię kogoś innego] zdrowie podczas tego sezonu Imbolc.
Proszę, ześlij swą moc uzdrawiania, by uleczyć kości i ciało,
ułatwić oddychanie i przywrócić pełnię życia.
A nade wszystko proszę, zmniejsz ból i dyskomfort,
dopóki nie powróci zdrowie.
Cudowna Brygido, bogini ognia i studni,
w świetle miłości doskonałej,
przynieś rychłe uzdrowienie tym, którzy cierpią.
Modlitwa o uzdrowienie umysłu, serca lub duszy
Uścisk mroźnych dni może również przyczynić się do rozłamu między tobą a twoimi najbliższymi. Czasami nastaje coś nowego, ponieważ inne rzeczy dobiegły końca. Dostanie nowej pracy jest rodzajem nowego początku, ale czasami pojawia się ona po utracie poprzedniej lub oznacza pozostawienie współpracowników, z którymi się zżyłaś. Nawiązanie z kimś romantycznej relacji to nowy początek, ale często wchodzimy w nowe związki po zakończeniu innych. Tak jak stare urazy fizyczne mogą pozostawić po sobie blizny i przewlekły ból, dawne emocjonalne cierpienie może utrzymywać się przez całe życie, jeśli się nim nie zajęto. Zapal świecę i poproś Brygidę, aby użyła swej ogromnej mocy do uzdrowienia umysłu i ciała.
Bogini Brygido, strażniczko ognia i studni,
przychodzę do ciebie z prośbą o uzdrowienie zranionej duszy.
Proszę, zajrzyj do najgłębszych zakamarków [imię osoby]
i znajdź urazy, które skrywają się pod ich powierzchnią.
Proszę cię, byś złagodziła ból w mej/tej duszy.
Tak jak świeca płonąc, daje światło,
proszę cię,rzuć światło na drogę do uzdrowienia.
Rzuć światło tak jasne i oczywiste,
by drogi do uzdrowienia nie można było pomylić.
Proszę, ześlij wszelaką potrzebną pomoc,
by na powrót scalić tę duszę.
Związane ze świętem Imbolc:
Kolory
Biały: oczyszczenie, pokój, ochrona, uzdrowienie, prawda, wróżenie,duchowe oczyszczenie, dzieciństwo, niewinność
Jasna zieleń: obfitość, wzrost, płodność, zdrowie, wyciszenie, nowepoczątki, dobrobyt
Róż: harmonia, czułość, uczucie, miłość, duchowe uzdrowienie, cnota,wiosna, honor, zadowolenie
Żółty: radość, witalność, kreatywność, komunikacja, słońce, planowanie,zdolności paranormalne, atrakcyjność
Zioła
Bazylia: klarowność, wróżenie, miłość, pieniądze, ochrona, siła, sukces
Cynamon: równowaga, błogosławieństwo, odwaga, ochrona, duchoweoczyszczenie, siła, sukces
Dzięgiel: równowaga, nowe początki, konsekracja, wnikliwość,oczyszczenie, stabilność, sukces
Jeżyna/ Morwa: wzrost, przywiązanie, płodność, intuicja, dobrobyt, ochrona, duchowe oczyszczenie
Piołun: wygnanie, wróżenie/odczytywanie snów, przebaczenie, pokonywanie przeszkód, duchowe oczyszczenie
Trzcina: działanie, świadomość, zaufanie, wzrost, uzdrowienie, inspiracja,ochrona, jedność
Zboże: ochrona, obfitość, płodność, wspólnota, równowaga,narodziny/odrodzenie, błogosławieństwo
Drzewa
Cedr: uczucie, równowaga, spokój, klarowność, wspólnota,błogosławieństwo, wzrost, płodność, pokój, duchowe oczyszczenie,sukces
Jarzębina: władza, błogosławieństwo, wyzwanie, poświęcenie, wróżenie,oczarowanie, płodność, przebaczenie, inspiracja
Jawor: obfitość, komunikacja, determinacja, harmonia, nauka, miłość, przeszkody, ochrona, stabilność, mądrość
Tarnina: wygnanie, wskazówki, przeszkody, ochrona, siła, magia
Kwiaty
Krokus: przyciąganie miłości, wizje, rozsądek, i odrodzenie
Narcyz: spokój, wróżki, płodność, miłość, wytrwałość, magia, życzenia
Kryształy i kamienie szlachetne
Ametyst: sny, uzdrowienie, odwaga, szczęście, równowaga, początki, zmiana, wróżenie, wzrost, odrodzenie, transformacja
Turkus: atrakcyjność, równowaga, klarowność, współczucie, odwaga, uzdrowienie, poprawa, wewnętrzna siła, mądrość
Metale
Antymon: ochrona, osłona, energia i siła
Mosiądz: równowaga, radykalna zmiana, bezpieczeństwo i energia słoneczna
Złoto: władza, moc, sukces, mądrość, światło/oświecenie, duchowe oczyszczenie, siła, sukces
Zwierzęta, symbole i stworzenia mityczne
Krowa: obfitość, komfort, odżywianie, ciąża/poród, miłość, dom i ciepło; krowa jest jednym z symboli bogini Brygidy
Łabędź: przebudzenie, piękno, wdzięk, niewinność, sen, transformacja, zaufanie; łabędź od dawna stanowi metaforę zmian i transformacji, a nawet symbolizuje przejście między życiem a śmiercią.
Owca: obfitość, równowaga, początki, pielęgnowanie, bezpieczeństwo, wsparcie; słowo „Imbolc” nawiązuje do pierwszej laktacji owiec; jest pierwszym znakiem zbliżającej się wiosny
Rudzik: zmiana, wzrost, omen, życzenia; rudzik jest często pierwszym znakiem wiosny; oznacza koniec mroźnej zimy i zapowiada nadejście słońca i cieplejszych dni
Skowronek: skowronek śpiewający na Imbolc oznacza rychłą wiosnę
Smok: równowaga, wyzwanie, odwaga, kreatywność, godność, oświecenie, obrońca, mądrość i moc; smok jest ściśle związany z tą porą rokui boginią Brygidą.
Świstak: początki, wspólnota, cykle, rodzina, odrodzenie, wróżenie, energia ziemi; jeśli świstak zobaczy swój cień w Imbolc oznacza to, że wiosna przyjdzie późno
Wąż: zmiana, przebiegłość, cykle, odrodzenie, mądrość, oczarowanie; jakoże wąż odradza się po zrzuceniu swojej skóry, symbolizuje on zmiany i nowe początki; jest również ściśle związane z boginią Brygidą
Zapachy (olejki, kadzidła, mieszanki oraz zapachy unoszące się w powietrzu)
Bazylia
Cedr
Cynamon
Mięta pieprzowa

Comments